u 2019. godini sveukupno 90 meštara suhozida i organizacija koje se njime bave!

Objavio: Paula Bolfan - 07.04.2019.

Ministarstvo kulture je 11. ožujka 2019. službeno ažuriralo Popis nositelja umijeća suhozidne gradnje s nove 32 fizičke i pet pravnih osoba.

Vijest je značajna jer se radi o prvoj nadopuni Popisa nositelja nakon što je umijeće u prosincu 2016. godine dobilo trajnu zaštitu kao nematerijalno kulturno dobro RH (više).
.

IMG_2120

.
Nakon više provedenih godišnjih istraživanja potencijalnih nositelja diljem Hrvatske, udruga DRAGODID je Ministarstvu predložila upis novih 37, a svi su i prihvaćeni te službeno uvršteni u Popis nositelja, koji sada okuplja 90 meštara suhozida i organizacija koje se njime bave:
.

  • Andrijano Nigoević, Jere Viskojca 1, 21423 Nerežišća
  • Anđelko Šešo, Anđela Nuića 4, 10040 Zagreb
  • Ante Gracin, A, Starčevića 28, 21485 Komiža
  • Ante Kulušić p. Jole, Težačka 2, 21218 Seget Donji
  • Ante Zelić, Zelići 38, Brela
  • Anton Mužić, Orlec 71, 51557 Cres
  • Antun Vranković, Svirče 63, 21462 Vrban
  • Braco (Stjepan) Jerković, Smrka 2, 21423 Nerežišća
  • Cvetko Kuljanić, Put brajdi 3, 51557 Cres
  • Damir Fistanić, Ante Petravića 7, Split
  • Damir Kapov, Varoš 6, 22244 Betina
  • Darko Kulišić, S.S: Kranjčevića 34, Dubrava (Pelješac)
  • Davor Božanić, Donja Salbunara 14, o. Biševo, 21485 Komiža
  • Davor Matešić, Petra Preradovića 11, 22000 Šibenik
  • Denis Bogoević-Marušić, 20 244 Potomje
  • Denis Buklijaš, Put Ruskovića 3A, Orebić
  • Dražen Matešan, Poljiča knežavina 51, Srinjine
  • Francesco Rukonić, Mandalenska 24, 51554 Nerezine
  • Frankopan Medović, 20243 Kuna, pelješac
  • Frano Miloš, Ponikve 15, Ston
  • Goran Jambrešić, Gravot 9, 51550 Mali Lošinj
  • Ivan Cvjetanić,Glavica 35,21410 Postira
  • Ivan Stričević, Put kule 29, Solin
  • Ivan Šajin, Prolaz iz punte Jurana 26, Korčula
  • Ive Šikić Bažokić, Luke 33, 22243 Murter
  • Ivica Tomičić-Tajnikov, Marina Blagaića 25, Hvar
  • Ivo Antunović, Gornji Đurinići, 20215 Gruda
  • Ivo Butković, Kralja Petra Krešimira IV 8, Mandre, 23251 Kolan
  • Josip Kovačić, Talja 35, 21412 Pučišća
  • Josip Martinić – Meštrante, Zidarski put 4, 21412 Pučišća
  • Josip Tomulić, Supetarska Draga 444, 51280 Rab
  • Joso Kulušić, Kaočine, Kulušići 31, 22324 Drinovci
  • Joso Vranjković, Širitovci, Vranjkovići 3, 22324 Drinovci
  • Jure Šantić – Prepedalo, Glavica 33,21410 Postira
  • Kuzma Žuvela-Vilić, Ulica 43 (br.5), Vela Luka
  • Livio Hrelja, Ivanje 21, 51557 Cres
  • Ljubo Galijanić, Bože Milanovića 22, 51550 Mali Lošinj
  • Marija Mrgudić, Zrinsko-Franskopanska 19, 20250 Orebić
  • Marija Radetić, Kraja Tomislava 33, Trpanj (Pelješac)
  • Marinko Krstaš, Mundanije 119, 51280 Rab
  • Marino Šimičić, Barbat 567, 51280 Rab
  • Mario Mužić, Orlec, 51557 Cres
  • Mario Rukonić, Mandalenska 24, 51554 Nerezine
  • Mate Kulušić (p.Jole), Kaočine, Kulušići 21, 22324 Drinovci
  • Mihovil Depolo, Ulica Hr. bratske zajednice 24,Korčula
  • Milan Pecotić-Petrušac, Smokvica br.120, Korčula
  • Mile Bašić, Kaočine, Bašići 11, 22324 Drinovci
  • Miroslav Veselinović, Čičevac 5, 22301 Golubić
  • Nada Zlokić-Stadler, Potirna 66, Potirna
  • Nikola Baržić, Vinka Foretića 7, 21485 Komiža
  • Nikola Rebrović, Belej 92, 51554 Nerezine
  • Omer Ribarić, Banjol 59, 51280 Rab
  • Pero Kukuljica, Mihanići 32, 20217 Pridvorje
  • Petar Marinović-Anđelo, Kuk 39/1, 21405 Milna
  • Rudolf Brnić, Rudine 3, 51514 Rudine,
  • Sandro Tarabocchia, Kacatov, Orlec78A, 51557 Cres
  • Slavko Perkić, Barbat 485, 51280 Rab
  • Tonći Miletić-Gulin, Stani, Stračinčica, 20270 Vela Luka
  • Toni Ćurković, Šetalište kneza Domagoja 20, 20250 Orebić
  • Toni Martinović, Ul. 41., 49/3, 20270 Vela Luka
  • Valter Medančić, Fažanska cesta 9, 52215 Vodnjan
  • Vicko Bušelić, Srida sela 55, Tučepi
  • Vladimir Katić, Hreljin 69, 51226 Hreljin
  • Vlaho Trtoman, Bani 9, 20216 Dubravka
  • Zorka Kapetanović, Daruvar (Sedramić-Drniš)
  • Zrinko”Vijeko” Mičetić, Praputnjak 193a, 51225 Praputnjak
  • Zvonimir Stojanov, Biogradska 2, Drage, Pakoštane 23211
  • Centar za zdravo odrastanje IDEM i ja, 51550 Mali Lošinj
  • Gradnja Marić d.o.o., Lozica 98, 20235 Lozica
  • Institut za pomorsku baštinu ARS NAUTICA, Kuntrata 5, 23212 Tkon
  • KAPITEL d.o.o., 9. rujan 6, 52341 Žminj
  • Maslinarska zadruga „Lun“, Lun 96/D, 53294 Lun
  • Obrt “Citadela”, Marinko Kučan, Ružić Selo 151, 51226 Hreljin
  • Obrt BILI/ BILI d.o.o., Ivica Marinelić, Gornji Humac 108, 21414 Pučišća
  • Planinarsko društvo Kamenjak Rab, Trg M. Arba 2, 51280 Rab
  • PZ Dolčina, Praputnjak 158a, 51225 Praputnjak
  • Stinapradidova d.o.o., Petra Krešimira IV 6, Mandre, 23251 Kolan
  • U.O. „Kontin“, Put križa 4, 21460 Stari Grad
  • Udruga “BABIN PAS”, Velebić 26, Rovinjsko Selo, 52210 Rovinj
  • Udruga “Suhozid”, Petra Krešimira IV 8, Mandre, 23251 Kolan
  • Udruga „4 GRADA DRAGODID“, Šapjane 23, 51214 Šapjane
  • Udruga „Gea Viva“, Prodolina 864, 21405 Milna
  • Udruga „Hrapoćuša“, Dol 36, 21410 Postira
  • Udruga „Pjover“, Velo Grablje 92, 21450 Hvar
  • Udruga „Pramenka“, Orlec 4, 51557 Cres
  • Udruga „SOL“, Olib 10, 23296 Olib
  • Udruga Argonauta, Pijaca Društva seoske izobraženosti bb, 22 243 Murter
    Udruga ovčara „ŠKRAPARICA“, Mundanije 197,51280 Rab
  • Udruga Praputnjak – kulturni krajolik, Praputnjak 51, 51225 Praputnjak
  • Zavičajno društvo “Puntari” – Punta Križa, Zagazine 4, 51550 Mali Lošinj

Popis je objavljen i u Narodnim novinama.

Čestitke svima!

__________
Izvor: Dragodid
Fotografija: Andrijano Nigoević / Pokret Otoka