Smatra se da je područje današnje Primorsko-goranske županije bilo važno pribježište (refugij) tijekom ledenog doba gdje se živi svijet mogao skloniti i preživjeti klimatska pogoršanja što mu daje značajnu važnost u zaštiti prirodnih vrijednosti.
U svakodnevnom govoru, ledena doba podrazumijevaju razdoblja iz Zemljine davne geološke prošlosti, prije više stotina milijuna godina, na koja laike povremeno podsjete filmski hitovi ili popularni crtići iz istoimenog serijala. Često smetnemo s uma da je posljednje ledeno doba završilo prije »svega« desetak tisuća godina, prouzrokovalo velike promjene na Zemlji i stvorilo okruženje u kojem i danas živimo.
Živi svijet u ledeno doba bio je pod utjecajem brzih klimatskih promjena. Životinje su često mijenjale stanište, tražeći bolje životne uvjete, a te su velike seobe bile moguće jer se značajno spuštala razina mora te je bio otvoren put do otoka ili čak drugih kontinenata. Zajednice živog svijeta u tim su razdobljima prolazile kroz mnoge evolucijske promjene prilagođavajući se na taj način životnim uvjetima. Konačno, u vrijeme posljednjeg ledenog doba na Zemlji se pojavio i čovjek koji je također morao migrirati slijedeći svoj plijen.
Nažalost, tragovi ledenih doba, a ima ih, malo su poznati i njima se najčešće bave znanstvenici. U našim krajevima ima mnogo primjera ostataka ledenih doba, poznatih po raznim stručnim nazivima kao što su eratički blokovi (stijene koje su na današnje mjesto donijeli ledenjaci tijekom ledenog doba), morene (naslage stijena koje su nanijeli ledenjaci), ledenjačke doline, lesni otoci (poznati primjer otoka Suska), a ima i ostataka ledenodobne faune. Smatra se da je područje današnje Primorsko-goranske županije bilo važno pribježište (refugij) tijekom ledenog doba gdje se živi svijet mogao skloniti i preživjeti klimatska pogoršanja što mu daje značajnu važnost u zaštiti prirodnih vrijednosti.

Les otoka Suska jedan je od tragova ledenih doba / Foto: JU “Priroda”
Snaga prirode
Kako bi se te zanimljive i za znanost značajne pojave približile javnosti, kao središnji događaj obilježavanja Međunarodnog dana planina u Primorsko-goranskoj županiji, sredinom prosinca prošle godine u Centru za posjetitelje u Belom postavljena je izložba fotografija »Tragovi ledenih doba«. Svečano otvorenje izložbe bilo je najavljeno za 15. prosinca, no priroda je i ovog put bila jača od čovjeka. Zbog najavljenih izrazito nepovoljnih meteoroloških uvjeta, olujnog juga, jake kiše i očekivanih ograničenja u prometu otvorenje nije održano, no izložbu je i dalje moguće pogledati u Belom.
U obnovljenom Centru postavljeno je 18 fotografija velikog formata čiji su autori Tomislav Bandera Anić, Dinko Dorčić, Dino Grozić, Želimir Gržančić, Petra Kovač Konrad, Lovel Kukuljan, Marko Matešić, Ozren Milaković, Marko Randić, Sonja Šišić, Darko Tibljaš i Nina Trinajstić.

Ledena jama / Foto: JU ”Priroda”
